Darowizna:

  1. Numer księgi wieczystej
  2. Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego stwierdzające, że podatek od spadków i darowizn został zapłacony, nie należał się albo zobowiązanie podatkowe uległo przedawnieniu,  w przypadku gdy lokal został nabyty na podstawie dziedziczenia, lub dokonanej po 1 stycznia 2007 roku darowizny lub nieodpłatnego zniesienia współwłasności
  3. Dane osobowe stron umowy ( imiona, nazwisko, imiona rodziców, PESEL, seria i nr dowodu osobistego lub paszportu, adres zamieszkania),

Sprzedaż:
Jak wyżej oraz:

  1. Zaświadczenie zarządcy nieruchomości (administratora) o tym, że właściciel lokalu nie zalega z żadnymi opłatami na rzecz wspólnoty mieszkaniowej.
  2. Zaświadczenie odnośnie faktu, czy nieruchomość na której znajduje się budynek mieszkalny (nieruchomość wspólna) jest położona na terenie Specjalnej Strefy Rewitalizacji, na obszarze rewitalizacji – Urząd Gminy.
  3. Zaświadczenie, że w lokalu nikt nie jest zameldowany, chyba że za zgodą stron wymeldowanie sprzedającego nastąpi po zawarciu umowy.
  4. Zaświadczenie z banku odnośnie udzielonego kredytu, umowa kredytu, jeśli w akcie ma być ustanawiana hipoteka na zabezpieczenie kredytu udzielonego na zakup lokalu.

 

Dla nabywcy lokalu korzystniejsza jest sytuacja, w której sprzedający wymelduje się z lokalu przed zawarciem umowy sprzedaży. Jeżeli bowiem tego nie zrobi, to nowy właściciel może być zmuszony do przeprowadzenia procedury administracyjnej związanej z wymeldowaniem osób, które opuściły lokal, a nie dokonały wymeldowania. Z samych względów formalnych wymeldowanie nie jest jednak konieczne do zawarcia umowy. Jeśli nabywcy wyrażają zgodę na późniejsze wymeldowanie, to nie ma przeszkód, aby taki zapis znalazł się w akcie.

Podobna sytuacja dotyczy rozliczenia kosztów eksploatacyjnych – jest to kwestia umowy między stronami umowy.